Tipersky slovník

The-best-top-desktop-ice-hockey-wallpapers-33-icehockey-player-patrick-sharp-wallpaper

Chcete tipovať spolu snami, no v tipovaní ste absolútny nováčik? Pojmy ako jednotka, dvojka, ixko, či hendikep sú pre Vás španielska dedina? Nevzdávajte sa! Sme tu pre Vás, aby sme vám pomohli.

Pri tipovaní zápasov si tipér vyberá v základnom systéme zvyčajne z piatich možností. Výhra domácich (1), remíza (X,0), výhra hostí (2), a tzv. poistených tipov – domáci tím neprehrá (1X,10), resp. hosťujúci tím neprehrá (X2,02).

1 – tzv. jednotka. Znamená, že vsádzate na výhru domácich – teda tímu, ktorý je v rozpise stávkovej spoločnosti uvedení ako prvý.

2 – tzv. dvojka. Znamená, že vsádzate na výhru hostí – teda tímu, ktorý je v rozpise uvedení ako druhý.

X alebo 0 – ixko, alebo nulka (v niektorých stávkových spoločnostiach sa pre označenie remízy používa X, v iných zasa 0) – znamená že vsádzate na remízu v riadnom hracom čase.

1X – jedna ix – je tzv. poistený typ. Vsádzate na to, že domáci tím neprehrá. Zápas sa teda skončí buď výhrou domáceho tímu alebo remízou. Keďže si znižujete riziko, musíte počítať aj so znížením kurzom.

X2 – ix dva – je tiež poisteným typom. Vsádzate na to, že hosťujúci tím neprehrá. Zápas sa teda skončí v tomto prípade buď remízou alebo výhrou hostí. Znížením rizika sa Vám samozrejme znižuje aj kurz.

Nezabúdajte, že v tomto prípade stávkujete na výsledok zápasu v riadnom hracom čase!! Toto si je potrebné vždy uvedomiť.

Môžete tipovať aj na víťaza celého zápasu, vtedy sa opäť kurz znižuje. Rovnako môžete tipovať aj na výsledok osobitne prvého polčasu, druhého polčasu. Existujú tiež možnosti dvojitých šancí, kde môžete staviť, že dané mužstvo vyhrá, zremizuje, alebo prehrá polčas alebo celý zápas.

Obľúbenou možnosťou, najmä pri stávkovaní na favoritov, je tzv handicap. (HCP, 1 hcp, 2hcp)
Pri handicape (väčšinou ho určí stávková spoločnosť na 0:1, niekedy 0:1,5, resp. 1:0) ide o to, že zápas sa pre Vás začína od 0 : 1 (alebo 1:0) nie od 0 : 0. Ak teda stavíte na výhru domácich pri handikepe 0:1 znamená to, že v skutočnosti musia domáci vyhrať dvojgólovým rozdielom a vyššie. Ak stavíte na remízu musia reálny zápas domáci vyhrať o gól. Ak pri handicepe 0:1 stavíte na výhru hostí, musí skutoční zápas skončiť bud remízou alebo výhrou hostí.

Môžete tiež staviť na počet gólov v zápase (+ 2, 5 resp. – 2,5 gólu – futbal, +5,5, resp. -5,5 hokej). Pri takto určenom hendiekpe, ktorý závisí na stávkovej spoločnosti, ide o to, že stavíte na to či v danom zápase padnú minimálne 3 (resp.6) góly alebo menej. V týchto prípadoch bývajú často veľmi výhodné kurzy a vzhľadom na spôsob hry daných mužstiev sa dá dobre odhadnúť ofenzívny, resp. defenzívny vývoj zápasu.

Môžete rovnako staviť na počet žltých kariet, rohov, a podobne.

Zaujímavým tipom je tiež možnosť duelu dvoch tímov na diaľku. Ide napríklad o dva zápasy Real Madrid – Porto a FC Barcelona – Sporting Lisabon. Stávková spoločnosť ponúka duel Real – Barcelona. Ide v tomto prípade jednoducho o to, ktorý z daných tímov dá viac gólov. Napríklad Real môže vyhrať svoj zápas 3 – 0, ale ak Barcelona svoj zremizuje 4:4. Duel vyhráva Barcelona.